środa, 18 lipca 2012

Chleb z siemieniem lnianym i słonecznikiem, na zakwasie

Chlebek jest przepyszny :). Chyba miałam zbyt mało cierpliwości, żeby czekać, aż wyrośnie ;), ale i tak wszystkim smakował i z pewnością mogę go polecić :-). Chlebek ma bardzo chrupiącą skórkę, a dzięki nasionkom siemienia lnianego i słonecznika jest bardzo zdrowy.
Przepis znalazłam tutaj.

Składniki:
- ziarno:
  * 35g siemienia lnianego
  * 100g wody
- zaczyn:
  * 75g mąki pszennej
  * 90g wody
  * 2 łyżki zakwasu
- ciasto chlebowe:
  * 380g mąki pszennej (najlepiej chlebowej)
  * 40g mąki żytniej
  * 60g uprażonych ziaren słonecznika
  * 30g uprażonych ziaren siemienia lnianego
  * 175g wody
  * 18g (1 łyżka) soli (lepiej dać 3/4 łyżki)
  * 130g namoczonego siemienia lnianego (patrz wyżej)
  * 170g zaczynu (patrz wyżej)

W dzień poprzedzający pieczenie zalać siemię lniane zimną wodą i pozostawić do napęcznienia przykryte folią na 12 do 16 godzin. Składniki zaczynu wymieszać i odstawić przykryte w temperaturze pokojowej również na 12 do 16 godzin.
Następnego dnia wymieszać wszystkie składniki ciasta chlebowego. W maszynie około 3min, ręcznie 10min. Ewentualnie skorygować jeszcze ilość mąki lub wody - ciasto powinno być średnio ścisłe i jeszcze raz krótko zagnieść. Ciasto zostawić do "odpocznięcia" na 2 do 2,5 godz. W trakcie wyrastania, po ok. 1 godz. ciasto jeszcze raz zagnieść. W tym celu rozpłaszczyć kulę ciasta na blacie posypanym mąką lekko uderzając w jego powierzchnię, aby pozbyło się gazów. Następnie z każdej z czterech stron zawinąć na szerokość ok. 1/3 płatu ciasta go góry. Można tę czynność powtórzyć dwukrotnie w odstępach czasowych ok. 50-minutowych.
Po upływie wyżej wymienionego czasu uformować owalny bądź podłużny bochenek i umieścić delikatnie (zawinięciem do góry) w koszyku do wyrastania lub formie, w której będziemy piec chlebek.
Czas wyrastania to ok. 2 do 2,5godz. w temp. około 25°C. W chłodzie o temp. np. 10°C można ten czas przedłużyć do 8 godzin., w lodówce (ok. 6°C) do 18godzin. Przed włożeniem do pieca zalecana jest próba palcem czy chleb jest dobrze wyrośnięty.
Chleb wyjąć z kosza, naciąć delikatnie. Piec ok. 40-45 w temp. 220°C.


2 komentarze:

  1. Piękny chlebuś i to z ziarnami,ostatnio kupowałam gotowe mieszanki do wypieku chleba w Lidl,również są pyszne ale na zakwasie muszę koniecznie zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  2. W takim razie chyba będę musiała zajrzeć do Lidla :), nawet nie wiedziałam, że są tam takie mieszanki:). A chlebki na zakwasie polecam:), zwłaszcza ten - jest naprawdę wyśmienity :).

    OdpowiedzUsuń