piątek, 24 lutego 2012

Rogaliki z jabłkami

Pamiętam, że pierwszą rzeczą którą upiekłam były kruche ciastka:), wtedy byłam w podstawówce i pamiętam jak moja mama obawiała się, że zmarnuję składniki, ale kazała próbować. Mamy obawy okazały się niepotrzebne, bo ciastka się udały ;). Pamiętam też jak chciałam upiec dla mamy torcik na jej urodziny, ale tu już niestety nie było tak kolorowo - wyszedł taki zakalec, że nie dało się tego ciasta zjeść :). Jednak dopiero od jakiegoś czasu zaczęłam się bardziej interesować wypiekami i zaczęło mi to sprawiać naprawdę dużą frajdę:). A jeszcze jak coś dobrego wyjdzie z tego mojego eksperymentowania i wszystkim smakuje...sama radość ;).
Na (mam nadzieję) dobry początek, chciałam zaprezentować - Rogaliki z jabłkami na cieście krucho-drożdżowym. Dość proste w wykonaniu i chyba nie mogą się nie udać ;). 

Składniki (na około 60 sztuk):
* 6 szklanek mąki
* paczka drożdży
* 5 łyżek cukru
* 6 łyżek śmietany
* 2 paczki margaryny (500g)
* 2 jaja
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 1/2 łyżeczki soli
Nadzienie:
* 8 średniej wielkości jabłek
* cynamon
* szklanka cukru + pół szklanki cukru trzcinowego
Obieramy jabłka, wycinamy gniazda nasienne, płuczemy, odsączamy na sicie i kroimy na ósemki. Jeżeli jabłka są kwaśne to najlepiej zasypać je cukrem na kilka godzin, bądź na noc. Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy rozkruszone drożdże i margarynę, dokładnie siekamy nożem. Następnie dodajemy: cukier, śmietanę, jaja, proszek do pieczenia i sól. Zagniatamy ciasto do połączenia się składników, formujemy je w wałek i kroimy na 7-8 równych kawałków. Szklankę cukru i pół szklanki cukru trzcinowego mieszamy ze sobą w miseczce z 3-4 łyżeczkami cynamonu. Każdy kawałek ciasta rozwałkowujemy na kształt koła i rozcinamy na 8 kawałków:

Na szerszej części układamy kawałek jabłka i posypujemy go 1 łyżeczką mieszanki cukrów z cynamonem. Zawijamy w kierunku "wierzchołka" i lekko zagniatamy boki. Rogaliki układamy w 1,5-2cm odstępach od siebie na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 10-15min, aż się zarumienią. 
Życzę smacznego :)!

3 komentarze:

  1. Przepyszne są te rogaliki, dziękuję za przepis :) nie należę do osób piekących ciasta itp, a mimo to i mimo, że zapomniałam dodać proszek do pieczenia: udało się!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo :). Cieszę się bardzo z tego, że smakowały :). Proszek do pieczenia w przypadku tych rogalików to tylko taki dodatek, można go nawet nie dodawać, bo dzięki drożdżom rogaliki i tak pięknie wyrosną :). I zachęcam do dalszego testowania różnych przepisów :), pieczenie może przynieść całkiem dużą frajdę :). Pozdrawiam serdecznie :)!

      Usuń